Stadiony żużlowe

Sprawy związane z polskim i międzynarodowym speedway'em
Przemek
miniżużlowiec
Posty: 200
Rejestracja: 2007-09-09, 19:38

Stadiony żużlowe

Postautor: Przemek » 2008-06-30, 12:24

W tym wątku możemy dyskutować o stadionach żużlowych w Polsce jak i na Świecie.

Jeden piętrowy stadion żużlowy w Polsce już jest, a ściślej mówiąc w Gorzowie. Niedługo podobny będzie w Toruniu, oto zdjęcia z projektu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stadion krótko mówiąc robi wrażenie. No, przynajmniej na mnie.

No i rzecz jasna parametry: stadion będzie kosztował 97 milionów złotych. Ma to być obiekt na miarę XXI wieku z widownią na 15 tysięcy miejsc. Nawierzchnia będzie granitowa. Długość toru będzie wynosiła 325 metrów, szerokość 12 metrów na prostych i 18 na łukach. Pas bezpieczeństwa będzie miał 3 metry szerokości. Oświetlenie toru to 1200 luxów. I co moim zdaniem najważniejsze, trybuny pierwszego rzędu znajdować się będą na wysokości dwóch metrów nad torem!!

Informacje dotyczące stadionu zaczerpnąłem z "Tygodnika żużlowego".

Bleemek
Mistrz Polski Juniorów
Posty: 2168
Rejestracja: 2005-05-12, 08:41
Kontaktowanie:

Postautor: Bleemek » 2008-06-30, 14:00

Wie ktoś czy pomysł podgrzewanego toru to była irracjonalna wizja czy zostało to wcielone do projektu ?

U nas 100 baniek położono na lekką atletykę/piłkę, w Toruniu 100 baniek położono na żużel. Pozostaje nam tylko zazdrościć.

Martwiłbym się na miejscu Torunian o dotrzymanie terminu przez wykonawce, Alstal z Inowrocławia, bo wzięli sobie bardzo dużo na głowę. :D

Termy zostają u Szczupaka / Budowa Term w Poznaniu

W poniedziałek o północy minął termin zgłaszania zażaleń w sprawie Term Maltańskich. - Ponieważ nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia, Termy zostają w rękach firmy Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak - mówi Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie.
- Ponieważ nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia, Termy zostają w rękach firmy Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak - mówi Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie.

- Hydrobudowa złożyła wniosek po terminie, ale nawet gdybyśmy go rozpatrywali, zostałby odrzucony - mówi Wesołowska. Hydrobudowa zarzuca firmie Alstal, że na budowę zaproponowała zbyt niską cenę. Zasięgnęliśmy więc opinii spółki Orbut, specjalizującej się w wycenie tego typu inwestycji, która wskazała kwotę tylko o 10 proc. wyższą od tej, którą proponuje Alstal - dodaje. W ciągu kilku dni dokumentacja dotycząca przedsięwzięcia trafi na biurko prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Ten będzie miał miesiąc na jej zaopiniowanie. - Jeśli stwierdzi, że wszystko jest w porządku, będziemy mogli podpisać umowę z firmą Szczupaka - twierdzi Wesołowska. Zatem, przy dobrych wiatrach, już za 37 miesięcy Malta będzie piękniejsza o rwące rzeki, wodospady, sauny i solaria. Nowe centrum sportowo-rekreacyjne powstanie za 271 mln 371 tys. brutto.
Siłą klubu są jego kibice
www.GdyIdziePolonia.prv.pl

Awatar użytkownika
Kabat
Administrator
Posty: 4536
Rejestracja: 2005-05-12, 06:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Postautor: Kabat » 2008-06-30, 15:14

A najlepsze jest to, że za miedzą CAŁY zbudowany od podstaw stadion będzie relatywnie niewiele droższy niż u nas przebudowa na Gdańskiej. :shock:
A patrząc na projekt, to naprawdę wygląda imponująco.... dużo lepiej niż ten nasz lekkoatletyczny. :?

Sławek
szkółka żużlowa
Posty: 284
Rejestracja: 2006-02-06, 23:12

Postautor: Sławek » 2008-06-30, 15:34

W temacie stadionów w żużlu, szczególnie w kontekście tego co mamy przy Sportowej zawsze skacze mi ciśnienie.

W kontekście obiektu na Gdańskiej, znajmy kiedyś mówił takie hasło " na parkingu zawsze twój samochód robić będzie wrażenie, dopuki obok nie stanie lepasza bryka - wtedy nagle gaśniesz". Podobnie ze stadionem lekkoatletycznym. Toruń trzyma się tradycji, wypracowanej przez setki zawodników, działaczy, tysiące kibiców przez ostatnie 40 lat.
W Bydgoszczy ktoś ( wiadomo kto) chce wszystko postawić do góry nogami nie patrząc na to,że tradycje budowane przez tysiące ludzi żużlowo-motorowe u nas to 83 lata , w tym piękne 62 letnie kart Polonii
Obiekt toruński jeżeli real będzie taki jak wizualki zgasi podnietę wszystkich hołdujących nasz lakkoatletyczny obiekt a my jak pojedziemy do Torunia to będziemy wyć ( ja szczególnie bo głosowałem na Dombrowicza), zobaczymy jak rządy tandemu DomGrześ cofnęły nas o 30-40 lat wstecz i niszczą tradycje budowaną powtórzę tysiące innych przez innych.

Generalnie wiem że pomysły owego tandemu i tak są skazane na porażkę i prędzej czy później w Bydgoszczy przyjdzie władza, które ponownie postawi wszystko na nogi, ale ile w tym czasie szkód będzie rtzucone nam pod stopy?

Wizualki toruńskie przekonywują mnie w jednym. Na Polonii niech nie czynią żadnych inwestrycj związanych z trybunami, za przysłowiowe marne grosze. Stadion Polonii, a przede wsystki kibice na nim zasiadający są warci tego, by na Polonii powstała inwestycja za godną kasę.

Awatar użytkownika
Przem@s
należy do PBNF
Posty: 5640
Rejestracja: 2005-07-13, 12:04
Lokalizacja: z pikniku
Kontaktowanie:

Postautor: Przem@s » 2008-06-30, 16:48

Przemek pisze:Stadion krótko mówiąc robi wrażenie. No, przynajmniej na mnie.

I na projekcie :wink:
Na zdjeciach robi duze wrazenie, ale ciekawe co poza zuzlem bedzie sie tam odbywac? Koszty sa za duze, zeby w zimie takie cudo mialo swiecic pustkami :P. Troche krotki tor tez planuja, bo 325 metrow to nie wiele. Blizej chyba do angielskich niz do polskich.
Bleemek pisze:Martwiłbym się na miejscu Torunian o dotrzymanie terminu przez wykonawce, Alstal z Inowrocławia, bo wzięli sobie bardzo dużo na głowę. :D

To beda musieli mocno zredukowac poziom bezrobocia w regionie, jak terminy zaczna gonic :twisted:
KRZYSZTOF BUCZKOWSKI !!
NAJLEPSZYM ŻUŻLOWCEM POLSKI !!

Przemek
miniżużlowiec
Posty: 200
Rejestracja: 2007-09-09, 19:38

Postautor: Przemek » 2008-06-30, 17:06

Tu są "trochę" szerzej opisane parametry:


Położenie:
zachodnia część Torunia, w sąsiedztwie lotniska, na terenie miejskim, ograniczonym od północy ulicą Szosa Bydgoska, od południowego zachodu torami kolejowymi, od wschodu budynkiem elektrociepłowni oraz halami Torfarmu i Węglokoksu.


Bilans terenu:
powierzchnia w granicach opracowania: 72.471 m kw., w tym:
powierzchnia stadionu i obiektów kubaturowych: 26.649 m kw.
tor żużlowy: 5.308 m kw.
jądro toru: 6.863 m kw.
pozostała powierzchnia na place manewrowe, stanowiska parkingowe, chodniki.


Parkingi:
502 samochody osobowe
12 miejsc na autobusy
94 miejsca VIP


Widownia:
na 15.000 indywidualnych miejsc siedzących, w całości zadaszona (konstrukcja zadaszenia umożliwia w II etapie zadaszenie nad całością toru żużlowego)
Widownia ukształtowana jest w dwóch poziomach dostępnych z poziomu terenu. Poziom dolny ułożony na gruncie posiada 10 rzędów (kondygnacja pierwsza na ok. 7.000 osób). Poziom pierwszego rzędu znajduje się na wysokości 2.0 m nad torem.

Poziom górny dostępny także z poziomu terenu za pomocą klatek schodowych prowadzących do poszczególnych sektorów (kondygnacja druga na ok. 8.000 osób).

Po stronie północnej mieści się park maszyn wraz parkingiem na 50 miejsc dla zawodników i obsługi zawodów, wraz z myjką. Po stronie południowej pawilon główny mieszczący pomieszczenia VIP, administracji, gastronomii, obsługi prasowej, sprawozdawczej radia i TV oraz funkcyjnych zawodów wraz z ochroną i monitoringiem.

Pod trybuną górną umieszczono zespoły toalet dla publiczności oraz bufety. Trybuna dolna i górna podzielone na sektory (wydzielony sektor na drugim łuku dla kibiców gości - na 1.100 osób, z osobnym wejściem, toaletami i bufetem).

Zapewniono dostępność dla osób niepełnosprawnych (wewnętrzny dźwig osobowy w pawilonie głównym, zespół toalet przy miejscach na widowni).


Tor żużlowy:
tradycyjny, o nawierzchni granitowej, z odwodnieniem
długość toru: 325 metrów
długość prostych: 62 m
promień łuków: 31 m
szerokość toru na prostych: 12 m, a na łukach 18 m
nachylenie toru na prostych: 4% tj. 50 cm , a na łuku 6/7 % tj. 110 cm
tor otoczony bandą oddaloną od widowni pasam o szerokości 3 m


Park maszyn:
w parku maszyn są 24 boksy serwisowe wraz z całym zapleczem.


Oświetlenie:
tor: 1.200 lux
płyta: 1.000 lux (podwieszone pod zadaszeniem)


Płyta wewnętrzna:
nawierzchnia zielona, z odwodnieniem, przeznaczona m.in. dla mini speedwaya, speedroweru, fourcrossu, zawodów hippicznych i innych dyscyplin sportowych.
Obiekt został zaprojektowany zgodnie z przepisami FIM (Międzynarodowej Federacji Motocyklowej ), uchwałą ZG PZM w sprawie licencji dla klubów Ekstraligi Żużlowej, wymogami Grand PRIX (Mistrzostwa Świata) dla tej dyscypliny sportu, wymogami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych oraz wymaganiami technicznymi dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

Najnowsze zdjęcia z budowy

Damian
początkujący junior
Posty: 919
Rejestracja: 2005-06-29, 19:13
Lokalizacja: Kowalewo
Kontaktowanie:

Postautor: Damian » 2008-06-30, 17:26

Bleemek pisze:Martwiłbym się na miejscu Torunian o dotrzymanie terminu przez wykonawce, Alstal z Inowrocławia, bo wzięli sobie bardzo dużo na głowę. :D

no niech się martwią!!! Alstal budował hale widowiskowo-sportową w Szubinie, termin oddania był przesuwany kilkakrotnie,w sumie prawie pół roku wyszło, a inwestycja była dużo mniejsza. dodam jeszcze ze po jakiś niecałych 2 miesiącach użytkowania, była dosyć spora lista rzeczy do naprawy, poprawienia (miedzy innymi przy pierwszej ulewie przeciekał dach).
"By czuć upadek, z wysoka spaść trzeba
Być na dnie, by móc sięgnąć nieba" K.Staszewski

1955, 1971, 1992, 1997, 1998, 2000, 2002,200?
lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem!!!!!!

Bleemek
Mistrz Polski Juniorów
Posty: 2168
Rejestracja: 2005-05-12, 08:41
Kontaktowanie:

Postautor: Bleemek » 2008-06-30, 19:13

Oto co można zrobić na stadione poza żużlem:

Raper 50 Cent wraz z grupą G-Unit wystąpi 30 sierpnia w Gorzowie na stadionie żużlowym. Ich wielki show poprzedzać będą zagraniczni artyści. Można już kupować bilety. Cena od 99 zł do 250 zł.

Organizatorem koncertu 50 Cent’a w Gorzowie jest Centrum Stocznia Gdańska. Znana jest data tego wydarzenia i godzina występu. Artysta w ystąpi w sobotę, 30 sierpnia na stadionie żużlowym. Swój show zacznie o 20.00. Zakończenie imprezy przewidziano na 22.45. Stadion zostanie otwarty już o 18.00J est już nawet znana strona internetowa koncertu: http://www.stoczniagdanska.com/50cent/

Bilety na koncert można kupować w internecie na stronie www.ticketonline.pl oraz w gorzowskim EMPiK-u. Bariera może być jednak cena biletu. Najtańsze wejściówki (miejsca stojące) kosztują 99 zł. Najdroższe bilety na miejsca siedzące naprzeciwko sceny są do kupienia za 250 zł. Organizator nie przewiduje sprzedaży biletów w dniu koncertu.
Siłą klubu są jego kibice

www.GdyIdziePolonia.prv.pl

Coolek
początkujący junior
Posty: 975
Rejestracja: 2005-06-22, 14:10
Lokalizacja: CB

Postautor: Coolek » 2008-06-30, 19:28

Można, można.

Ale w Bydgoszczy latem na koncerty masz już jeden stadion. A na zimę jest Łuczniczka. Przynajmniej tak gada pan Grześkowiak, który zastanawia się, czy w ogóle warto przebudowywać Polonię.

Głęboko wierzę w to, że rozwój infrastruktury żużlowej w naszym kraju wymusi jakieś konkretne a nie tylko prowizoryczne zabiegi w celu przebudowy Polonii.

Niedawno wyczytałem, że Bydgoszcz jest już blisko poziomu zadłużenia uważanego za niebezpieczny, a związane jest to ściśle z kasą, jaką miasto wpakowało w stadion Zawiszy oraz wszystko co związane z MŚJ w LA. Są to wydatki, które nie były wcześniej planowane.

W związku z tym w przyszłym roku pieniądze na inwestycje miejskie będą dużo mniejsze. Wątpię, czy stadion Polonii załapie się na cokolwiek, chociaż ponoć plany są. W końcu Dombrowicz w maju wizytował stadion w Gorzowie...

http://dombrowicz.pl/site/index.php?opt ... &Itemid=31

Przemek
miniżużlowiec
Posty: 200
Rejestracja: 2007-09-09, 19:38

Postautor: Przemek » 2008-08-11, 16:18


Awatar użytkownika
moRRo
Brązowy Kask
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-10-10, 14:28
Lokalizacja: ByDgOsZcZ

Postautor: moRRo » 2008-08-11, 17:57

No to ładnie dorobili się stadionu..
POLONIA BYDGOSZCZ 2012

1. Sajfutdinow
2. A.Łaguta
3. Kościecha
4. Gapiński
5. Buczkowski
6. Curyło
7. Woźniak

Awatar użytkownika
Przem@s
należy do PBNF
Posty: 5640
Rejestracja: 2005-07-13, 12:04
Lokalizacja: z pikniku
Kontaktowanie:

Postautor: Przem@s » 2008-08-11, 19:25

Dokladniej, to dorobili sie projektu stadionu poki co :P. Ale dobre jest to, ze sasiedzi, bo bedzie mozna okazjonalnie skoczyc na te przedmiescia Bydgoszczy i zobaczyc cudo :wink:
KRZYSZTOF BUCZKOWSKI !!
NAJLEPSZYM ŻUŻLOWCEM POLSKI !!

JD
należy do PBNF
Posty: 1414
Rejestracja: 2005-05-12, 09:10
Lokalizacja: Mazury
Kontaktowanie:

Postautor: JD » 2008-08-11, 20:10

Siedzac w branży budowlanej patrzac jak ta firma wygrywa przetargi ( zawsze najniższa cena) gdzieś pojawi sie problem.Oby krzyżaki nie obudzili sie z ręką w nocniku.
Jeden klub - jedni kibice

Awatar użytkownika
Kabat
Administrator
Posty: 4536
Rejestracja: 2005-05-12, 06:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Postautor: Kabat » 2008-08-11, 20:14

A ja myślę, że się obudzą.... a to terminu się nie uda dotrzymać, a to koszty wzrosną i trzeba będzie na jakości przyoszczędzić... W sumie to im źle nie życzę, ale obawiam się, że będą jeszcze mieli różne przeboje z tym swoim stadionem...

Damian
początkujący junior
Posty: 919
Rejestracja: 2005-06-29, 19:13
Lokalizacja: Kowalewo
Kontaktowanie:

Postautor: Damian » 2008-08-11, 20:56

już raz w tym temacie pisałem jak ta firma budowała hale widowiskowo-sportową w Szubinie...... termin oddania kilkakrotnie przekładany, a po pierwszej ulewie pojawiła się dosyć spora lista rzeczy do remontu.
a poza tym no to tak jak JD piszesz oni zawsze dosyć sporo przebijają inne oferty (o ile dobrze pamiętam to w tym wypadku ich oferta była o kilkadziesiąt baniek tańsza), a w czymś muszą to sobie odbić, to nie jest caritas
"By czuć upadek, z wysoka spaść trzeba

Być na dnie, by móc sięgnąć nieba" K.Staszewski1955, 1971, 1992, 1997, 1998, 2000, 2002,200?

lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem!!!!!!

Bleemek
Mistrz Polski Juniorów
Posty: 2168
Rejestracja: 2005-05-12, 08:41
Kontaktowanie:

Postautor: Bleemek » 2008-08-11, 21:01

Co nie zmienia faktu, że na budowie stoi 6 żurawi i odlecieć nie zamierzają. ;)

Obrazek

JD
należy do PBNF
Posty: 1414
Rejestracja: 2005-05-12, 09:10
Lokalizacja: Mazury
Kontaktowanie:

Postautor: JD » 2008-08-11, 21:22

początek budowy zawsze ładnie wyglada zobaczysz co się zacznie dziac jak pojawią się opóźnienia i rozliczanie robót dodatkowych bo zawsze sa na każdej budowie :wink:

ps te żurawie to jedna z tańszych pozycji na budowie jakieś 20 tyś od sztuki za miesiac 8)
Jeden klub - jedni kibice

Bleemek
Mistrz Polski Juniorów
Posty: 2168
Rejestracja: 2005-05-12, 08:41
Kontaktowanie:

Postautor: Bleemek » 2008-08-11, 21:29

Podejrzewam, że to są ich własne. Można postawić żurawie, publika się zbierze i krzyknie "ah pięknie", a Ty myk na wakacje :D Alstal idzie "po bandzie", wygrywają duże przetargi i różnie się to po takich inwestycjach kończy. W każdym razie Torunianom życzymy powodzenia, a nam pozostaje brać w swoje ręce nasze "estadio de hektaros w pasos bezpieczeństwos e od cztertowos rzędos na łukos widać kaskos". ;)

JD
należy do PBNF
Posty: 1414
Rejestracja: 2005-05-12, 09:10
Lokalizacja: Mazury
Kontaktowanie:

Postautor: JD » 2008-08-11, 21:34

muszą byc ich bo to jakas zbieranina, ale w dokumentacje przetargową cenę wpisac muszą .W sumie Toruń miał pecha bo na przetargach powinno sie najnizszą i najwyzszą ofertę bez przegladania wypier.... do kosza a rozmawiac z średniakami ale oni chyba tylko dwie oferty mieli :wink:
Jeden klub - jedni kibice

Bleemek
Mistrz Polski Juniorów
Posty: 2168
Rejestracja: 2005-05-12, 08:41
Kontaktowanie:

Postautor: Bleemek » 2008-08-11, 21:39

Jestem ciekaw jak poradzą sobie z torem żużlowym, bo trybuny dla wykonawców to dzisiaj mniejsze piwo jak taka "nowatorska" sprawa i jak ten tor na miesiąc (?) przed pierwszym meczem "zwiąże się" z gruntem. Zdrowie na budowie :!:


Wróć do „Generalnie o żużlu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron